A templom története

Templomunk tervezője Trattner János építész, gyülekezeti tag volt, aki nem csak a kivitelezést vállalta, hanem az összes cementet és burkolólapot is ő adományozta. Lelbach Keresztély a telken kívül az építéshez szükséges faanyagot is biztosította. A templom belső berendezésének elkészítése teljesen az akkor 30 főből álló gyülekezet adományából történt. A nagyatádi evangélikus templom építése 1930 júniusában kezdődött, felszentelése Kapi Béla püspök szolgálatával történt szeptember 15.-én.

A templom első nagyobb renoválására 1956-ban került sor.A költségek kifizetésére még ekkor is a Lelbach-féle földadomány értékesítése nyújtott fedezetet. Szekeres Elemér lelkészsége alatt kétszer kellett a templom állagát javítani. 1985-ben belülről kellet kifesteni. Ennek munkálatait Bertók Viktor presbiter végezte másodmagával. Két évvel később a tetőszerkezet felújítása következett. 1992-ben kerülhetett sor templomunk külső és belső tatarozására. Híveink adományain túl jelentős segítséget kaptunk az Országos Egyháztól és városunk önkormányzatától is. A megújult templom szentelése 1992. november 15.-én volt D.Dr.Harmati Béla püspök úr szolgálatával. 1993-ban az elöregedett harmónium pótlására elektromos, digitális orgonát sikerült beszerezni, 1999-ben a bejárati ajtó újult meg, 2000-ben a harangozás kapott elektromos vezérlést. A gyülekezet a templom 70 éves évfordulóját 2000. június 25.-én, Smidéliusz Zoltán és Szemerei János, a régi és új esperes szolgálatával tartott ünnepi istentisztelet keretében ünnepelte meg és adott hálát Istennek. 2002. november 17.-én ismét hálaadásra gyűlhettünk össze. Az ezen a napon felszentelt és birtokba vett új karzat több, régóta megfogalmazott igényt igyekszik kielégíteni. Az alatta kialakított tér gyülekezeti teremként szolgál, ahol bibliaóra, konfirmációs oktatás, hittanóra vagy presbiteri összejövetel tartható. A feljáró rész lezárásával télen is fűthető, így - kis létszám esetén - istentisztelet megtartására is alkalmas. A karzat egyházzenei rendezvényhez is használható lesz. Az építési engedély beszerzéséhez és a kivitelezéshez Deák Varga Dénes, városunk főépítésze készítette a tervet térítésmentesen. A presbitérium által 2001-ben megfogalmazódó és gyülekezetünk közgyűlése által elfogadott elképzelést saját erőből nem tudtuk volna megvalósítani. Egyházunk támogatását kértük, ami egyházmegyei és kerületi ajánlással meghallgatásra talált. Az egyházmegyei keretből 500 eFt támogatást kaptunk. Városunk önkormányzatától kért és kapott segítséget (200 eFt) a Somogy megyei Közgyűlés-től 50000 Ft-t kaptunk. A megyei Környezetvédelmi és Műemléki Bizottság által meghirdetett pályázaton is eredményesek voltunk, 100 eFt támogatást kaptunk. Gyülekezetünk saját erején túl sok, nem pénzbeli támogatást is kaptunk. A karzat festésében a Rinya-Dombó menti Vízitársulat, a fűtés biztosításában a Novics és Társa Kft, a templombelső festésében a Nagyatádi Szakképző Iskola volt segítségünkre. Végül, de nem utolsó sorban gyülekezetünk tagjai, különösen presbitereink, pénzben nehezen kifejezhető, sok munkája is hozzájárult, hogy beruházásunk Isten segítségével elkészülhetett. Kis gyülekezeti termünk használhatósága érdekében ekkor vettünk 20 db párnázott széket is. Gyülekezetünk kérésének eleget téve Nagyatád Város Képviselőtestülete ellenszavazat nélkül elfogadta, hogy 2005. október 27.-től templomunk és az abban foglalt gyülekezeti termünk, eddig csak helyrajzi számmal jelzett területe Luther Márton tér legyen. A 2005-ben 75 éves templom új keresztelő-tál tartóval is gazdagodott. Varga Vince gondnok, édesapja halálának évfordulója alkalmából, a szószék homlokzatára faragott Luther-rózsát adományozott.

2017. december »
december